رفتن به محتوای اصلی

اگر چراغ‌های راهنما خاموش شوند؟ …

2 سال قبل

0 کلمه

یکی از دوستان می گفت: چگونه است که مردم کشورهای اسکاندیناوی (نروژ، فنلاند، سوئد، ایسلند و دانمارک) که از نسل جنگجویان وایکینگها (در زمان‌های قدیم، با کشتی به سرزمین‌های مختلف حمله می‌کردند و مایملک آن‌ها را غارت می‌کردند) هستند، در حال حاضر بسیار صلح طلب و قانون مند زندگی می کنند؟ چرا میزان جرم و جنایت در این کشورها بسیار ناچیز است؟

دوست دیگری خاطره ای از سفرش به ژاپن را تعریف می کرد، ایشان می گفت: در یک قطار ژاپنی که به همراه تیمی ژاپنی مشغول سفر بودم، خدمتکار به همراه چرخ دستی به کنار ردیف صندلی می آمد، چرخ دستی خود را قفل می کرد، جلو می آمد، تعظیم می نمود و در نهایت پذیرایی می کرد و به ردیفهای بعدی مراجعه می نمود. نکته جالب اینجا بود که خدمتکار مذکور، برای ردیف روبرو که هیچ مسافری نداشت، دقیقاً همین حرکات (نگه داشتن چرخ دستی و تعظیم کردن) را تکرار کرد.

این دوست از روی کنجکاوی از دوست ژاپنی خود، علت این حرکت خدمتکار را جویا می شود. پاسخ اینگونه بود: این خدمتکار طبق دستور العمل و قانون کاری خود عمل می کند. مثلاً اگر در یک ساعتی که قرار است خدمتکار به مسافرین سرویس بدهد، حدس بزند خیلی از مسافرین خواب هستند، آنگاه در طولانی مدت ممکن است از خودش قانون من درآوردی درست می کند و مشکلاتی برای مسافرین و پیمانکارحمل و نقل ایجاد می نماید. پاسخ این سئوال بسیار ساده و قابل تأمل است.

در مورد کشورهای اسکاندیناوی نیز که از امن ترین کشورهای دنیا هستند، قانون و حقوق شهروندی بسیار محکم و جدی گرفته می شود. بطوریکه حتی در مسائل زناشویی شهروندان هم قانون وجود دارد. زنان، کودکان و حیوانات بیشترین حقوق شهروندی را دارند. هیچ کس حق و جرأت فرار از قوانین را ندارد.

مردمانی که فقط بلد بودند با گرز و شمشیر نان زن و بچه در بیاورند، حالا چگونه است که اینگونه منضبط و قانون مند زندگی می کنند؟ آنچه که یک جامعه را به خوبی کنترل و اداره می کند، قانون و دستورالعمل های محکم است.

کلام آخر اینکه، خطر وجود چاقو در دست یک انسان با وجدان که در یک کشور بی قانون است، بسیار بیشتر از یک انسان جانی ولی در یک کشور قانون مدار می باشد.

One Reply to “اگر چراغ‌های راهنما خاموش شوند؟ …”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *