رفتن به محتوای اصلی

رنگ انتخابات هم خاکستری است …

1 سال قبل

0 کلمه

اغلب اوقات جنس انتخابات و نظرسنجی ها، ناخودآگاه رأی دهندگان را به سمت تحلیل ها و تصمیمات اشتباه سوق می دهد. ترس از انتخاب گزینه نامطلوب، ما را به سمت انتخاب گزینه بدتر هدایت می کند. وجود گزینه های متعدد و نوع برگزاری انتخابات، می تواند عاملی تعیین کننده در پیروزی گزینه نهایی باشد.

در بسیاری از نظرسنجی ها و یا انتخابات، ممکن است نیاز باشد که فقط یک گزینه از میان تمام گزینه ها انتخاب شود. در این موارد برگزار کنندگان از شرکت کنندگان درخواست می کنند که فقط به یک گزینه رأی بدهند.

ممکن است طرفداران چند گزینه (نامزد) برای پیروزی یا عدم پیروزی یک گزینه خاص کورکورانه باهم متحد شوند، این امر قطعاً باعث خواهد شد که تحلیل های احساسی و اشتباه جای نگاه منطقی را بگیرند.

تصور کنید ۱۰ گزینه برای انتخاب زیباترین گل جهان وجود دارد. شرکت کنندگان در نظرسنجی فقط حق انتخاب یک گزینه را دارند. اگر خیلی از شرکت کنندگان تصمیم بگیرند که مثلاً به گل شماره هفت رأی بدهند تا گل شماره سه رأی نیاورد، مشکلی برای اعلام نتیجه وجود ندارد. اما یک مشکل بزرگ برای تحلیلگران بوجود می آید.

در ادامه فرضیات فوق، اگر گزینه شماره سه، ۵۱ درصد و گزینه شماره هفت ۴۹ درصد از کل آراء را به خود اختصاص دهند. نتیجه نظرسنجی پیروزی گزینه سه در نظرسنجی است.

در سیستم نظرسنجی فوق، مشکل این است که تحلیلگران نمی توانند متوجه شوند که دیگر گزینه ها، چه مقدار رأی داشته اند. و آیا گزینه هفت به تنهایی ۴۹ درصد رأی داشته است یا اتحادی بر علیه گزینه خاصی در پشت آن نهفته است؟ اگر گزینه ای بیش از نصف آرا را کسب نکرد (مثلاً  گزینه سه ۴۵ درصد، گزینه هفت ۴۶ درصد و سایر گزینه ها ۹ درصد)، چاره چیست؟ برگزاری دور دوم انتخابات هزینه های زیادی دارد. راهکارهای اقتصادی و بهتری وجود دارد.

راهکار چیست؟

انتخاب چند گزینه و به ترتیب از بهترین به بدترین گزینه می تواند راهکار مناسبی باشد. در این روش، رأی دهندگان به جای انتخاب فقط یک گزینه، گزینه های موجود را به ترتیب علاقمندی از بهترین به بدترین لیست می کنند.

هنگام شمارش آرا، ابتدا آرای اول شمارش می شوند، اگر گزینه ای به تنهایی بیش از نصف آرا را به خود اختصاص دهد، پیروز خواهد بود. در غیر اینصورت گزینه ای که کمترین رأی را کسب کرده است، حذف می شود و آرای دوم کسانی که به این گزینه رأی داده اند، شمارش شده و به آرای سایر نامزدها اضافه می گردد. این روند تا زمانی که یکی از گزینه ها بیش از نیمی از  آرا را کسب نکرده باشد، ادامه می یابد.

طبق قاعده فوق (سیستم جدید) فرض کنید باز هم گزینه سه پیروز شود. یعنی چه اتفاق و اتحاد بین طرفداران چند گزینه صورت بگیرد و یا از روش دوم استفاده شود، نتیجه یکسان خواهد بود. اما استفاده از روش دوم، نتایج بهتر و شفاف تری را در پی خواهد داشت.

برای بسیاری از ما پیش آمده که در یک انتخابات، با یک استدلال اشتباه که گزینه مطلوب ما رأی نخواهد آورد، به گزینه ای دیگر رأی بدهیم تا از پیروزی نامطلوبترین گزینه جلوگیری کنیم. سیستم رأی گیری سنتی منجر می شود که گزینه های مطلوب قربانی تحلیلهای اشتباه رأی دهندگان شوند. سیستم جدید منجر خواهد شد که اگر گزینه شماره یک در لیست ما رأی نیاورد، سایر گزینه های موجود در لیست شانس داشته باشند.

یک حسن دیگر این روش جدید، جلوگیری از توهین و افترای نامزدها و طرفداران آنها نسبت بهم است. چرا که آنها می دانند که در هر لیست فقط اسم یک گزینه نوشته نمی شود و می تواند سایر گزینه ها نیز ذکر شوند. بنابراین نگاه سفید و سیاه به گزینه ها به نگاهی از سفید به سیاه تبدیل می شود.

با این روش جدید، نیازی به دور دوم انتخابات در صورت عدم مشخص شدن نتیجه در دور اول نیست. فقط یکبار رأی گیری انجام می شود. مثلاً در حالتی که یکی از نامزدها ۴۵ درصد و نامزد دیگر ۴۶ درصد آرا را کسب کرده باشد، از لیست سایر رأی دهندگان می توان برای به حدنصاب رسیدن پیروز انتخابات استفاده کرد. چه بسا نامزدی که ۴۵ درصد آرا را در دور اول رأی گیری کسب کرده است در دور بعدی شمارش، رأی دومی های بیشتری را داشته باشد و در نهایت برنده شود.

به طور واضح تر، هیچ گزینه ای از نگاه رأی دهندگان مطرود نیست و می تواند در لیست او جای گیرد. هرچقدر این گزینه در مراتب بالاتری نوشته شود در مواقع لزوم می تواند شانس پیروزی داشته باشد.

این روش انتخابات، امسال برای اولین بار در انتخابات مجلس نمایندگان در ایالت مین امریکا، بکار گرفته شد. نتایج درخشان آن مورد توجه مسئولین سایر ایالتهای آمریکا واقع شده است.

One Reply to “رنگ انتخابات هم خاکستری است …”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *