رفتن به محتوای اصلی
1 سال قبل

3 کلمه

جهان هستی اینقدر بیکران، مبهم و اعجاب برانگیز است که مغز انسان هرگز توانایی درک و تحلیل وقایع و قوانین آن را ندارد و اغلب آنچه در تصاویر می بینیم، حاصل شبیه سازی و قوانین فیزیکی است که ممکن است در آینده نقض هم بشوند. مغز انسان ممکن است در مقایسه با مغز شامپانزه و قورباغه فوق العاده باشد، اما به گونه ای نیست که بتواند قدرت عالم را درک کند. ما جزئی از یک کل هستیم.

هوشمندترین موجودی که تاکنون شناخته ایم، خودمان هستیم. این بشر بر روی کره زمین در حال زندگی است. تا میلیون ها کیلومتر از اطراف کره زمین هم ظاهراً موجودی که بتوان با آن ارتباط برقرار کرد، وجود ندارد (؟!).

ظاهراً علت برتری انسان نسبت به سایر مخلوقات، قدرت تفکر و استدلال بی نظیر اوست. انسان دل اتم را شکافته و به کره ماه سفر کرده است. هیچ موجود دیگری قابلیت این کارها را ندارد. اما همین انسان با این قدرت تفکر، هرگز به اندازه موریانه و یا زنبور قدرت ایجاد یک زندگی سیستماتیک را ندارد. متمدن ترین و منظم ترین جامعه و حیات بر روی کره زمین به موریانه تعلق دارد. (پیش تر در چهار نوشتار تحت عنوان «موریانه، بزرگترین جامعه کمونیستی ۱ – ۲ – ۳ – ۴» در مورد زندگی این جانور با اقتباس از کتاب مترلینگ مطالبی نوشته ام)

دانشمندانی که زندگی این جانور را تحلیل کرده اند، شگفت زده اند. در این جامعه، کارگر، مهندس، شیمی دان و … همگی طبق دستورالعمل کار می کنند. هیچ گونه باکتری و آلودگی در شهرهای زیر زمینی موریانه وجود ندارد و شیمی دانان این کلونی همواره در آزمایشگاه های خود مشغول آماده سازی محلول هایی برای پخش در فضای شهر هستند تا همواره هوای شهر تمیز و پاک باشد.

اگر موریانه ها نتوانسته اند دل اتم را بشکافند، اگر نتوانسته اند به دل آسمان بزنند یا نمی توانند اشعار حافظ را گوش کنند، خب مهم نیست. چون اصلاً از این چیزها درکی ندارند که بخواهند افسوسش را بخورند. خیلی چیزها هستند که انسان هم درکی از آنها ندارد، پس وجود یا عدم وجود آن برای انسان مهم نیست.

با تمام این تفاسیر فاصله میان هوشمندی انسان و هوشمندی سایر مخلوقات اصلاً زیاد نیست. در واقع این برتری در هوش و قدرت تفکر اولاً نسبی است و ثانیاً در میان عظمت عالم بسیار ناچیز و ناکافی است.

One Reply to “عقل ناقصِ اشرف مخلوقات …”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *