رفتن به محتوای اصلی
1 سال قبل

0 کلمه

سالانه بیماران زیادی در اثر تشخیص های نادرست و یا دیرهنگام پزشکان از بین می روند و یا صدمات غیرقابل جبرانی به آنها وارد می شود.

“تشخیص و تصمیم گیری” مهمترین و حیاتی ترین مقوله ای است که بشر با آن سر و کار دارد. اساساً آنچه که انسان ها را نسبت به یکدیگر و یا انسانها را نسبت به برخی مخلوقات متمایز می کند، کیفیت و نحوه تصمیمات اوست.

کیفیت تصمیمات بسیاری از مشاغل از جمله پزشکی و قضاوت بشدت وابسته به تجربه و حالات روحی و جسمی افراد است. تصور کنید یک پزشک متخصص یا یک قاضی چقدر می بایست داده و سناریوهای مختلف را در ذهن ثبت کند و اغلب نیاز دارد که برای این داده ها در مغز خود فلوچارتی ترسیم نماید تا در نهایت بهترین تصمیم و تشخیص را اتخاذ کند.

تجربه از تلاش و کار فراوان برای انسان حاصل می شود. خوشبختانه یا متاسفانه تاکنون آمپولی ساخته نشده است که بتوان فلوچارتهای تصمیم گیری را به مغز  افراد تزریق کرد. تشخیص های یک پزشک عمومی با ۲۰ سال سابقه درمان بیماران از تشخیص های یک پزشک متخصص با ۲ سال سابقه قابل اعتمادتر است، به شرط آنکه پزشک با سابقه کار بیشتر دچار کندی ذهن ناشی از کهولت سن نشده باشد.

تجربه با افزایش سن بالا می رود و از یک جایی در تقابل با کندی مغز دیگر ممکن است به چشم نیاید و در سایه آن قرار بگیرد. با افزایش سن انسان (پزشک یا قاضی) تجربه در مقابل سرعت تشخیص وزن کمی خواهد داشت. یعنی تجربه فرد که منجر به تشخیص های طلایی برای او خواهد بود، یک بازه سنی مفید دارد. این بازه سنی احتمالاً بین سنین ۳۵ تا ۶۰ سال خواهد بود و قسمت پایین این بازه عدم تجربه و قسمت بالای این بازه کندی عملکرد ذهن، موجب تشخیص های غلط برای او خواهد بود.

ماشین ها می توانند، دو پارامتر تجربه (سناریوهای مختلف) و سرعت تشخیص را در کنار هم بهینه کنند. برای انسان حالت بهینه این دو پارامتر احتمالا همان بازه سنی فوق الذکر خواهد بود. هوش مصنوعی از نوع محاسباتی به خوبی و با قابلیت اطمینان بالا توانسته است در بحث یادگیری از انسان عبور کند. کافی است داده های یک نوع بیماری خاص مربوط به چند هزار بیمار که دارای چندین نوع تشخیص بوده است را به یک سیستم یادگیری ماشین وارد نمود(این کار توسط یک متخصص داده کاوی انجام می شود) ، خروجی آن مدلی خواهد بود که می تواند با دقت بالا (بسته به اینکه مدل با داده های کافی و درست تربیت شده باشد) در تشخیص بیماری به مراکز درمانی و پزشکان متخصص کمک کند.

مشاغلی همچون پزشکی و قضاوت در بعد تشخیص و پیش بینی، رقیبی جدی بنام هوش مصنوعی دارند. قدرمسلم قدرت و سرعت تشخیص ماشین از انسان فراتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *