رفتن به محتوای اصلی
3 ماه قبل

1 کلمه

از حدود چندسال پیش تاکنون بر روی الگوریتمهای فراابتکاری و به صورت مشخص روشهای هوش اجتماعی در جانوران، مطالعاتی داشته ام. زندگی اجتماعی جانورانی مثل مورچه ها، موریانه ها، ماهی ها، خفاش ها، کرمهای شب تاب، قورباغه ها، باکتریها و … بسیار جالب و حائز نکات برجسته ای برای ایجاد و توسعه الگوریتمهایی جهت حل مسائل مهندسی و راه کارهای بهینه سازی هستند.

یکی از این جانوران پستاندار، خفاش است که قدرت بینایی ضعیفی دارد و از تولید صوت (جیغهای متنوع) و مدت زمان برگشت آن صوت مسیریابی و محل حضور طعمه ها را رصد و کشف می کند. اغلب، مسیریابی و یافتن غذا با ایجاد سیگنالهای صوتی و با کمک گروه های اجتماعی آنها صورت می گیرد. محل زندگی اغلب خفاشها، بصورت دسته جمعی و در غارهای سرد و مرطوب است.

ویروس کرونا، چه به صورت طبیعی و چه بصورت غیرطبیعی (آزمایشگاهی و بیولوژیکی)، برای تکثیر و انتشار در سطح وسیع نیاز به یک منتقل کننده و میزبان مثل خفاش داشته است.

ویروس کرونا قبل از اینکه به خفاش برسد، احتمالا در بدن جانواران زیادی حضور یافته و اگر آن گونه جانوری زندگی اجتماعی محدودی داشته باشد، احتمالا پس از گذشت یک دوره محدود با از بین بردن برخی از همان تعداد اندک و البته انتقال به گونه های جانوری دیگر از از بین رفته است. بنابراین گونه های جانوری زیادی این ویروس را دست به دست کرده اند تا به خفاشها رسیده است.

نکته جالب در مورد اغلب خفاشها این است که سیستم ایمنی این جانور، توان تغییرات در DNA و هسته سلولی خود را برای فریب ویروس کرونا را دارد. اینگونه یک همزیستی مسالمت آمیز بین سیستم دفاعی بدن خفاش و ویروس کرونا شکل گرفته است.

خفاشها حدود ۲۵ درصد از جمعیت پستاندران را بر روی کره زمین تشکیل می دهند. زندگی در دسته های بزرگ برای خفاشها یک مزیت بزرگ و البته ویروس کرونا محسوب می شود. بنابراین ویروس کرونا هم دقیقاً به هدف زده است. بهترین جایی که می توانسته انتخاب کند، بدن خفاش است.

حالا کرونا ویروس به انسان رسیده است. علت اینکه این ویروس ریه انسان را برای زندگی و تکثیر انتخاب می کند این است که ریه سردترین و مرطوبترین جای بدن است. اینکه انسانها مجبور هستند مدتی زنجیره و شبکه های ارتباط اجتماعی خود را با دیگران قطع کنند و مدتی در خانه ها بمانند، راهکاری قطعاً مثمر ثمر خواهد بود تا این ویروس نتواند انسانها با سیستم دفاعی ضعیف را شکار کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *